Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kętrzyn: Policyjny dozór wobec 24-latka podejrzanego o kradzieże

Policyjny dozór to środek zapobiegawczy jaki zastosował prokurator wobec 24-letniego mieszkańca miasta. Mężczyzna dwukrotnie z niezamkniętych mieszkań ukradł telefony komórkowe oraz portfele z dokumentami na łączną sumę 1500 złotych. Zgodnie z decyzją prokuratora mężczyzna będzie musiał meldować się w miejscowej komendzie. Za kradzież grozi mu kara 5 lat pozbawienia wolności.

Kętrzyńscy policjanci zatrzymali 24-letniego mężczyznę, który w nocy z 6 na 7 stycznia br. dwukrotnie na ternie miasta podczas snu właścicieli wszedł do niezamkniętych mieszkań, z których ukradł telefony komórkowe, portfele z zawartością pieniędzy oraz dokumentami na łączną sumę 1500 złotych. Policjanci natychmiast podjęli czynności zmierzające do ustalenia i zatrzymania podejrzanych. Kryminalni wytypowali osobę mogącą mieć związek z przestępstwem i zatrzymali 24-latka.  Wczoraj prokurator zapoznał się z materiałem dowodowym zebranym przez policjantów i zastosował wobec podejrzanego policyjny dozór.

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem i jakie metody stosują włamywacze:

 Mieszkanie pod obserwacją

Rozpoznanie to pierwszy i najważniejszy krok w planie kradzieży. Mieszkania, w których dochodzi do włamania i rabunku nie są przypadkowe. Akcję poprzedzają często wielogodzinne obserwacje, które pozwalają na poznanie nawyków mieszkańców. Włamywacze biorą pod lupę plan dnia mieszkańców  z uwagą analizują m.in.: o której godzinie domownicy wychodzą do pracy i z niej wracają, czy w domu są zwierzęta, kiedy mieszkanie jest całkowicie puste, jaka jest liczba lokatorów, o której chodzą oni spać oraz w których pomieszczeniach śpią.

Uwaga na nieznajomych

Obserwacja mieszkania to nie wszystko.  Aby zyskać jak największą wiedzę na temat zwyczajów domowników oraz wyposażenia i planu mieszkania, złodzieje bardzo często podają się za ankieterów, akwizytorów, inkasentów, a nawet za pracowników administracji. Krótka wizyta wystarczy, aby włamywacz zapoznał się z rozkładem mieszkania i zabezpieczeniami oraz rozejrzał się w poszukiwaniu potencjalnych łupów. Złodzieje wybierają takie mieszkania, w których spodziewają się znaleźć coś wartościowego.

Doskonałym źródłem informacji dla włamywaczy, są również osoby trzecie i portale społecznościowe, zwłaszcza jeśli nasz profil ma ustawienia publiczne, dzięki czemu dostęp do z pozoru nieistotnych informacji jest ułatwiony.

Na śpiocha, na klamkę, na urzędnika…

Złodzieje z reguły wybierają mieszkania, które są słabo zabezpieczone. Dlatego często jednym ze sposobów na szybkie wzbogacenie się jest tzw. metoda „na klamkę”. Złodzieje okradają mieszkania, nie włamując się do nich. Jak to robią? Przestępcy dostają się do bloku mieszkalnego, nasłuchują, co dzieje się w poszczególnych mieszkaniach, dyskretnie sprawdzając, czy drzwi są zamknięte na klucz. Jeśli trafi się okazja, wchodzą do przedpokoju i zabierają rzeczy znajdujące się w zasięgu ręki, np. torebki, telefony, portfele, kurtki, odzież. Niestety w takich sytuacjach właściciele często zajęci są codziennymi obowiązkami i nie są w stanie zauważyć, że ktoś wszedł do środka.

Inną metodą stosowaną przez włamywaczy jest metoda „na śpiocha”. Złodzieje niepostrzeżenie włamują się do domu lub mieszkania, gdy domownicy śpią. Pod osłoną nocy kradną wartościowe przedmioty: biżuterię, sprzęt, pieniądze. Zwykle do tego typu włamań dochodzi między godziną drugą w nocy, a piątą rano, kiedy sen jest najmocniejszy.

Przezorny zawsze zabezpieczony

Wychodząc z mieszkania zawsze zamykaj drzwi i okna, nie wpuszczaj do mieszkania nieznajomych (rozmawiaj z nimi na korytarzu), nie trzymaj wartościowych rzeczy na wierzchu. Warto również rozważyć zakup dobrej jakości okien i drzwi antywłamaniowych oraz systemu alarmowego.

Pamiętaj o sąsiadach – nie bądź anonimowy. Poproś ich np. o opróżnianie skrzynki na listy podczas dłuższej nieobecności. Dobre relację sprawią, że sąsiad nie zawaha się zadzwonić na policję, jeśli w pobliżu Twojego mieszkania znajdować się będą podejrzane osoby.

Powrót na górę strony