Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kętrzyn: Policjanci na półkolonii w Szkole Podstawowej nr 3 w Kętrzynie

W ramach akcji „Bezpieczne wakacje” policjanci odwiedzili dzieci spędzające wakacje na półkolonii w Szkole Podstawowej nr 3 w Kętrzynie. Na pamiątkę spotkania dzieci otrzymały książeczki „Bezpieczna woda” oraz elementy odblaskowe.

Kętrzyńscy policjanci realizując program „Bezpieczne wakacje 2016” nie tylko kontrolują, ale chętnie spotykają się z dziećmi i młodzieżą, aby przypomnieć im bezpieczne i prawidłowe zachowania w różnych sytuacjach. Wczoraj dzielnicowy oraz policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną, a także przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i wolontariusze PCK spotkali się z dziećmi, które wakacje spędzają na półkolonii zorganizowanej przez Szkołę Podstawową nr 3 w Kętrzynie.

Tematem wiodącym tego spotkania były bezpieczne zachowania na drodze, w domu, na placu zabaw, nad wodą i w górach. Funkcjonariusze przekazali dzieciom, zarówno tym starszym jak i tym młodszym jak reagować w sytuacjach zagrożenia, do kogo zwrócić się o pomoc. Mówili o pracy policjantów, aby dzieci wiedziały, że rolą policjanta jest nie tylko zatrzymywanie przestępców, ale także udzielanie pomocy, w tym również dzieciom.

Poprzez zabawę mogliśmy najmłodszym pokazać również najprostsze zasady udzielania pierwszej pomocy.

Najmłodsi poznali rozpoznawanie niebezpiecznych sytuacji, wybieranie numerów alarmowych, zakres najważniejszych informacji do przekazania dyspozytorowi służb ratowniczych oraz zakres czynności podczas udzielania pierwszej pomocy ćwicząc na fantomie:

  • jak udrożnić drogi oddechowe
  • jak sprawdzić oddech u poszkodowanego
  • jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej
  • co zrobić, gdy poszkodowany nie oddycha

Dzieci na zajęciach są niezwykle aktywne, każde chciało brać udział w ćwiczeniach. Nawet nauczycielki się dziwią, że dzieci przez tyle czasu są skupione i zaangażowane. Należy oswajać najmłodszych z tematem pierwszej pomocy, mimo że nie są w stanie ucisnąć fantoma, czy zrobić właściwego wdechu, bo często właśnie dzieci są jedynymi osobami, które mogą zapewnić ratunek. Ważne, aby wiedziały, że wypadek każdemu może się przydarzyć, co należy wtedy zrobić oraz co to jest pierwsza pomoc. Najlepszą formą nauki są zajęcia praktyczne, a dzieci znakomicie uczą się również przez zabawę.

Świetną atrakcję była również możliwość przesłania drogą radiową pozdrowień oficerowi dyżurnemu.

Dzieci z wielką uwagą słuchały i zadawały mnóstwo pytań. Na zakończenie miłej wizyty dzieci otrzymały książeczki „Bezpieczna woda” oraz elementy odblaskowe.

Powrót na górę strony