Aktualności

Kętrzyn: Sprawca przemocy złamał policyjny nakaz opuszczenia mieszkania i zbliżania się do niego oraz zakaz kontaktowania się z pokrzywdzoną

Policjanci zatrzymali 30-letniego mieszkańca Kętrzyna stosującego przemoc wobec matki oraz jej partnera. Mężczyzna wszczynał awantury w miejscu zamieszkania. Wyzywał matkę słowami wulgarnymi, a także stosował przemoc fizyczną. Taka sytuacja trwała od dwóch lat. Mężczyzna usłyszał zarzut psychicznego i fizycznego znęcania się nad pokrzywdzonymi. Policjanci wydali nakaz natychmiastowego opuszczenia lokalu i zakaz zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzonymi dla sprawcy przemocy domowej. Jeszcze tego samego dnia złamał wydane mu zakazy i ponownie trafił do policyjnego aresztu.

W środę  (01.05.2024r.) po godz. 14.00 kętrzyńscy policjanci interweniowali w jednym z mieszkań na terenie miasta, gdzie  syn wszczął awanturę domową. Na miejscu funkcjonariusze zastali 30-latka, który był agresywny wobec matki. Bez powodu wszczął awanturę wyzywając kobietę słowami wulgarnymi. Do tego uderzył ją i jej partnera. W obawie o życie i zdrowie kobiety policjanci zdecydowali o zatrzymaniu sprawcy przemocy w policyjnym areszcie. W rodzinie wszczęta została procedura Niebieskiej Karty. Policjanci  wydali nakaz natychmiastowego opuszczenia lokalu i zakaz zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzonymi dla sprawcy przemocy domowej. Funkcjonariusze poinformowali 30-latka o sankcjach w przypadku złamania zakazu i nakazu. Mimo to mężczyzna wrócił do miejsca zamieszkania i tym samym naruszył przepisy kodeksu wykroczeń. Funkcjonariusze odseparowali mężczyznę i zastosowali tryb przyspieszony. 30-latek na 14 dni trafi do zakładu karnego.   

 

Przypominamy!

Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 30 listopada 2020 roku, policjanci mają możliwość wydać wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Te nakazy lub zakazy mogą być wydane łącznie i obowiązują od momentu ich wydania. Policjant ma prawo wydać nakaz lub zakaz:

- do wskazania Policji deklarowanego miejsca swego pobytu,

- w miarę możliwości numeru telefonu,

- informowania o każdorazowej zmianie w powyższym zakresie.

W okresie obowiązywania nakazu lub zakazu policjanci są zobligowani do co najmniej trzykrotnego sprawdzenia, czy są one respektowane. Za niestosowanie się osoby do wydanego przez Policję zakazu lub nakazu, kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny i zastosowanie trybu przyspieszonego wobec sprawcy tego wykroczenia. Nakaz lub zakaz tracą moc po upływie 14 dni od ich wydania, chyba że w czasie ich obowiązywania sąd udzieli zabezpieczenia w sprawach o zobowiązanie osoby stosującej przemoc w rodzinie do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazanie zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Zobowiązania utracą również moc w przypadku, gdy osoba stosująca przemoc w rodzinie, wobec której wydano nakaz lub zakaz, zostanie zatrzymana w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, a następnie zastosowany zostanie wobec niej środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania lub nakazania okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym.

Powrót na górę strony